הפעילות בזירה דורשת מיומנות, ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם; פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממשי של אובדן מלוא כספי ההשקעה תוך זמן קצר;
החברה המפעילה זירה זו פועלת כצד נגדי לעסקאות איתך, ולכן היא המוכרת כשאתה קונה והיא הקונה כשאתה מוכר.

סיכוני ביצוע

מתוך מטרה לספק ללקוחות שלנו את חוויית המסחר הטובה ביותר שאפשר, אנו סבורים כי זהו הכרח עבור כל הסוחרים, ללא קשר לניסיון המסחר הקודם שלהם, להיות מודעים היטב לגבי כל סיכוני הביצוע הכרוכים במסחר עם FXCM.

להלן פירוט של סיכוני הביצוע הקשורים במסחר בפורקס ובחוזי הפרשים (CFD) באמצעות FXCM.

אזהרת סיכון גבוה
הפעילות בזירה דורשת מיומנות, ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם. פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממשי של אבדן מלוא כספי ההשקעה בתוך זמן קצר. מינוף בשיעור גבוה יכול לפעול לרעתך כשם שהוא יכול לפעול לטובתך. לפני קבלת ההחלטה על השקעה, שקול ברצינות את מטרות ההשקעה, רמת הניסיון שלך ומידת הסיכון שברצונך לקחת. אין לסחור בכסף שאינך יכול להפסיד. קיימת האפשרות שתספוג הפסד בגובה סכום הפקדתך ולכן אל לך להשקיע כספים שאינך יכול להרשות לעצמך לאבד. עליך להיות מודע לכל הסיכונים הכרוכים במסחר ממונף ולהיוועץ ביועץ פיננסי עצמאי אם יש לך ספקות כלשהן. FXCM Trading ltd עשויה לספק סקירות שוק שאין לראות בהם ייעוץ להשקעה. מוטב להיוועץ בגורם חיצוני. FXCM Trading ltd  אינה נושאת באחריות לכל טעות, אי דיוקים או השמטות ואינה ערבה לשלמותו של המידע, הטקסט, הגרפיקה והקישורים הכלולים בחומרים הללו. אנא עיין וקרא לעומקו את הסכם הלקוח לפני שאתה מקבל החלטה.

דעות שוק מטעם FXCM
כל דעה, מידע חדשותי, מחקר, אנליזה, מחירים, או כל מידע אחר המופיע ומוצג באתר זה מספוק כפרשנות שוק כללית, ואין מהווה בגדר ייעוץ להשקעה. FXCM Trading Ltd לא תישא בשום אחריות לכל נזק שעלול לנבוע, בין היתר אך לא רק, משימוש ישיר או עקיף או הסתמכות על המידע שלעיל.

סיכוני מסחר באינטרנט
ישנם סיכונים הקשורים משימוש וביצוע עסקאות באמצעות מערכות מסחר מבוססות אינטרנט, לרבות אך לא רק, כשלים בחומרה, בתוכנה ובחיבור האינטרנט. מאחר ש-FXCM אינה שולטת בעוצמת האיתות, בקבלת האיתות או בניתוב האיתות דרך האינטרנט, ובהגדרות הציוד שלך או באמינות החיבות שלך, אין אנו יכולים לשאת באחריות לכל כשל, שיבוש או עיכוב בתקשורת בשעה שהינך סוחר באמצעות האינטרנט. FXCM מפעילה מערכות גיבוי ותוכניות חלופיות כדי למזער את האפשרות לכשל במערכות, ובכלל זה מעמידים לרשות הלקוחות את האפשרות לסחור באמצעות הטלפון.

מתכונת ביצוע "ללא דסק מסחר"
FXCM מספקת ביצוע עסקאות פורקס במתכונת ביצוע על פי מודל "ללא דסק מסחר". במודל זה, FXCM מעבירה ללקוחותיה את ציטוטי המחיר הטובים ביותר מבין הציטוטים שהיא מספקי הנזילות של FXCM, בתוספת עמלת ייקור קבועה עבור כל אחד מצמדי המטבעות. במודל זה, FXCM אינה מהווה עושת-שוק באף אחד מצמדי המטבעות. לפיכך, FXCM מסתמכת על ספקים חיצוניים אלה לצורך קבלה של ציטוטי מחיר. למרות שמודל זה מעודד תחרותיות ויעילות בכל הנוגע למחירי שוק, ישנם כמה מגבלות הנוגעות לנזילות ואשר עשויות להשפיע על ביצוע הוראת המסחר שלך.

זליגה
FXCM שואפת לספק ללקוחותיה את הביצוע הטוב ביותר שאפשר ולהוציא לפועל את כל ההוראות במחיר המבוקש. ואולם, במקרים מסוימים, כתוצאה מעלייה בתנודתיות או בנפח המסחר, הוראות המסחר עשויות להתבצע בזליגה. זליגות מתרחשות בדרך כלל בעת אירועים חדשותיים חשובים או כאשר הנזילות בשוק מוגבלת. כך למשל, בשעת גלגול (17:00 שעון ניו יורק) הנזילות בשוק עשויה להיות מוגבלת, וזאת מאחר שספקי הנזילות מתכסים על עסקאותיהם ליום זה. למידע נוספת על גלגול, קרא באתר שלנו על "עלויות גלגול". במצבי כאלה, סוג הוראת המסחר שלך, הכמות המבוקשת לעסקה, הוראות מותנות, עשויים להשפיע על טיב הביצוע של ההוראה שלך בפועל.

דוגמה להוראות מותנות:
הוראת GTC (Good Till Canceled – תקף עד לביטול): ההוראה שלך תבוצע במלואה במחיר(ים) הזמין הבא הטוב ביותר בעת קבלתו.

הוראת IOC (Immediate or Canceled – מיידית או מבוטלת) הוראתך תבוצע במלואה או בחלקה במחיר הזמין הבא הטוב ביותר, כאשר יתר הכמות תבוטל במידה ואין נזילות מספקת כדי להוציא לפועל את הוראתך מיידית.

הוראת FOK (Fill Or Kill – מלא או כלום) – ההוראה תבוצע רק אם ניתן לבצעה במלואה במחיר המבוקש או שלא תבוצע כלל.

התנודתיות בשוק עשויה ליצור תנאים שיקשו על ביצוע הוראות המסחר. לדוגמה, המחיר שבו הוראתך בוצעה בפועל עשויה להיות רחוק מספר רב של פיפסים מהמחיר הנבחר או המצוטט וזאת בשל תנודות השוק. בתרחיש זה, הסוחר מבקש לבצע את ההוראה במחיר מסוים אולם תוך שבריר שנייה, לדוגמה, השוק עשויה לזוז במידה משמעותית מהמחיר. הוראתו של הסוחר תבוצע במקרה כזה במחיר הזמין הטוב ביותר הבא. במתכונת הביצוע ללא דסק מסחר של FXCM בעסקאות פורקס, חייבת להיות זמינה נזילות מספקת כדי לבצע את כל ההוראות בכל מחיר.

FXCM מספקת מספר הוראות מסחר בסיסיות ומתקדמות שנועדו לסייע ללקוחות למתן את סיכוני הביצוע. אחת הדרכים לצמצם את הסיכון לזליגה היא להשתמש בהוראת טווח (Market Range), או סטייה מקסימלית (Max Deviation) במטה טריידר4 של FXCM. הוראת הטווח מאפשר לסוחר לציין את שיעור הסטייה הפוטנציאלית שהם מוכנים לספוג, וזאת על ידי הגדרת טווח להוראת השוק. כאשר אנו מגדירים את הטווח ל-0, פירוש הדבר כי אנו לא מוכנים לספוג שום זליגה. אם נבחר 0 בהוראת הטווח, הסוחר למעשה מבקש שהוראתו תבוצע ורק במחיר הנבחר או המצוטט, ולא בשום מחיר אחר. במידה ומחיר זה לא יהיה זמין, הוראתו לא תבוצע. סוחרים עשויים לבחור טווח רחב יותר, כדי להתיר זליגה מסוימת, כך שיגדלו הסיכויים כי העסקה תיפתח. במקרה כזה, העסקה תיפתח במחיר הזמין הבא בתוך תחומי הטווח שהוגדר. לדוגמה, הסוחר יכול להגדיר כי הוא מוכן שההוראה שלו תבוצע בטווח של 2 פיפסים מהמחיר המבוקש בהוראה. המערכת תבצע את הוראתו במסחר הטווח שהוגדר (במקרה הזה, 2 פיפסים) אם תהיה נזילות מספקת כדי למלא זאת. אם לא ניתן יהיה למלא את ההוראה במסגרת הטווח שהוגדר ההוראה פשוט לא תבוצע. יש לציין, הוראת טווח שוק מתייחסות אך ורק לטווח שלילי. במידה ויהיה זמין מחיר טוב יותר בעת ביצוע העסקה, הסוחר לא יהיה מוגבל לזכות בשיפור מחיר בגלל שהגדיר טווח למניעת זליגה.

בנוסף לכך, כאשר הוראת הסטופ מופעלת היא למעשה הופכת להיות הוראת שוק, אשר מתבצעת במחיר הזמין הבא הטוב ביותר. הוראות סטופ מבטיחות ביצוע אך לא מבטיחות ביצוע במחיר מסוים. לפיכך, הוראות סטופ הינן חשופות לזליגה וזאת בהתאם לתנאי השוק.

נזילות
מטבעות אקזוטיים:
מטבעות אקזוטיים הם מטבעות שחשופים יותר לתנאים של מחסור בנזילות. הנה כמה דוגמאות למטבעות אקזוטיים: EUR/TRY,USD/HKD, USD/ZAR, HKD/JPY, USD/MXN, ZAR/JPY, SGD/JPY, USD/SGD, TRY/JPY, USD/TRY.

צמדים אלה נושאים סיכונים הקשורים לנזילות. השווקים עבור הצמדים הללו מתאפיינים בנזילות נמוכה מאוד, כאשר הנזילות הקיימת מתוחזקת על ידי ספק נזילות אחד או מספר מועט של ספקי נזילות. הנזילות המוגבלות הזו עשויה לגרום לקשיים בסגירת פוזיציות בשל פעילות שוק נמוכה, פערים בין המחירים המצוטטים ומחירי הביצוע בפועל, או עיכובים בביצוע בשל משך הזמן שנדרש כדי לאתר צד נגדי לעסקה. לאור סיכונים אלה, חשוב כי כל סוחר יביא בחשבון את הגורמים הללו בקבלת החלטות המסחר שלו. בשל כך, אנו ממליצים לכל סוחר להשתמש בהוראות מסחר מתקדמות אשר יסייעו לו למתן את הסיכונים הללו.

עיכובים בביצוע
ישנם מספר סיבות שעשויים להביא לעיכובים בביצוע עסקאות במתכונת "ללא דסק מסחר" של FXCM, כגון בעיות טכניות הקשורות לחיבור האינטרנט מהצד של הסוחר, עיכוב באישור ההוראה מצד ספק הנזילות, או משום מחסור בנזילות עבור צמד המטבעות שבו מנסה הסוחר לבצע עסקה. לאור התנודתיות המאפיינת של השווקים, חשוב שלסוחרים יהיה חיבור אינטרנט מהימן. ישנם מקרים שבהם חיבור האינטרנט של הסוחר עשוי שלא לשמר תקשורת רציפה עם FXCM בשל איתות חלש מדי של חיבור אלחוטי או חייגן. שיבושים והפרעות בנתיב החיבור עשויים להביא לשיבושים בפעילות של תחנת המסחר של FXCM, מה שעשוי להביא לעיכובים בהעברת המידע אל השרת של תחנת המסחר של FXCM. אחת הדרכים לבדוק את טיב תקשורת האינטרנט שלך עם FXCM היא לשלוח אות פינג מהמחשב של לשרת של FXCM.

אתחול הוראות
תנודתיות בשוק יוצרת תנאים שמקשים על ביצוע הוראות מסחר במחיר נתון, וזאת בשל נפח גבוה של הוראות מסחר. עד שניתן לבצע את הוראות המסחר, מחיר הקנייה או המכירה שבו ספק הנזילות מוכן למלא את הפוזיציה עשוי להיות במרחק של כמה פיפסים.

במקרים שבהם מאגר הנזילות אינו גדול מספיק כדי למלא הוראות טווח, ההוראה לא תתבצע. עבור הוראות לימיט, ההוראה לא תתבצע אלא תתאפס עד שניתן יהיה לבצע. זכור, הוראות לימיט מבטיחות מחיר אבל לא מבטיחות ביצוע.

מרווחים מתרחבים
עשויים להיות מקרים שבהם המרווחים מתרחבים מעבר למרווח האופייני. מרווחים תלויים בנזילות בשוק ובתנאים של נזילות מוגבלת, בעת פתיחת השוק, או בזמן ניכוי ריבית גלגול ב-17:00 שעון ניו יורק, המרווחים עשויים להתרחב כתוצאה מאי הוודאות באשר לכיוון השוק, עלייה בתנודתיות בשוק או מחסור בנזילות. התרחבות מרווחים מתרחש לא פעם בעת מועד ניכוי ריבית גלגול. מועד הגלגול הוא בדרך כלל פרק זמן רגוע למדי בשוק, וזאת מאחר שיום העסקים בניו יורק הסתיים וישנן עוד כמה שעות עד לתחילת יום העסקים בטוקיו. חשוב להיות מודע לדפוסים הללו ולהביאם בחשבון כאשר סוחרים עם הוראות פתוחות או הצבת טריידים חדשים בסביבות פרקי הזמן הללו. הדבר גם עשוי להתרחש בעת פרסום פרסומים חדשותיים, וזאת בשל התנודתיות הגבוהה של השוק. התרחבות המרווחים עשויה להימשך בין מספר שניות למספר דקות. FXCM ממליצה לסוחרים לנהוג במשנה זהירות במסחר בעת אירועים חדשותיים ולעקוב אחר הון החשבון, הבטחונות הזמינים והחשיפה לשוק. התרחבות מרווחים עשויים להשפיע על כל הפוזיציות בחשבון, לרבות פוזיציות גידור.

הוראות תלויות ועומדות
כאשר יש נפח גבוה של הוראות, עשויה להתרחש תופעה של הוראות תלויות ועומדות. מצב זה מתרחש כאשר הוראה נמצאת בתהליכי ביצוע אך טרם התקבל אישור לביצוע ההוראה. ההוראה תהיה מודגשת בצבע אדום, ובעמודת ה"סטטוס" החלון ההוראות יצוין "מבוצע" או "בביצוע". במקרים כאלה, ההוראה למעשה נמצאת בתהליכי ביצוע אבל היא עדיין תלויה ועומדת בעוד FXCMממתינה שספק הנזילות יאשר כי המחירים המצוטטים עדיין זמינים. במהלך פרקי זמן של נפח מסחר גבוה, עשויים להיווצר תורים בביצוע ההוראות. העלייה במספר ההוראות הנכנסות עשויה לעיתים ליצור תנאים שבהם ייתרחשו עיכובים באישור ההוראות מצד ספק הנזילות.

שימו לב, אין צורך להכניס את אותה הוראה יותר מפעם אחת. אם תנסו להכניס את אותה הוראה מספר פעמים, הדבר עשוי להאט או לנעול את המחשב שלכם, או לחילופין לפתוח בשוגג מספר פוזיציות בלתי רצויות.

במידה ואינכם יכולים להיכנס לתחנת המסחר שלכם כדי לנהל את החשבון שלכם, באפשרותכם להתקשר לחדר המסחר ולבצע הוראות מסחר טלפונית.

מחירים אפורים
מחירים שהופכים לאפור הוא מצב שמתרחש כאשר היצע המחירים שמספקים ספקי הנזילות אינו מספיק כדי לקיים שוק פעיל עבור צמד מסוים, ועל כן הנזילות יורדת. FXCM אינה "מאפירה" בכוונה מחירים. ואולם, במקרים מסוימים, עלייה חמורה בפערים בין המרווחים עשויה להיווצר כתוצאה מכשל בתקשורת עם ספק הנזילות בעטיו של פרסום שמשפיע באופן דרמטי על השוק ומקטין את הנזילות. מצב זה של מחירים מאפירים או עלייה במרווחים עשוי להביא להתראות בטחונות בחשבונות הסוחרים. כאשר מציבים הוראה בצמד שנתון להאפרת מחירים, הרווח/הפסד הצף עשוי להתאפס עד לשובם של מחירים סחירים.

גידור
היכולת לגדר מאפשרת לסוחרים לפתוח במקביל פוזיציות קנייה ומכירה על אותו צמד. הסוחרים למעשה יכולים להיכנס לשוק מבלי לבחור את כיוון המטבע. למרות שגידור עשוי למתן או להגביל את היקף ההפסדים העתידיים, הוא אינו מונע באופן מוחלט את האפשרות כי החשבון יספוג הפסדים. בשוק הפורקס הסוחר יכול לגדר באופן מוחלט כמות אבל לא מחיר, וזאת משום שיש פער בין מחירי הקנייה והמכירה, או המרווח. החל מדצמבר 2012, FXCM מחייבת להקצות בטחונות עבור צד אחד של הגידור (הצד הגדול יותר). תוכלו לעקוב בכל עת אחר דרישות הבטחונות בחלון הציטוטים הפשוטים, תחת עמודת MMR.

ירידה בבטחונות
התראת בטחונות עשויה להתרחש אפילו כאשר החשבון מגודר לחלוטין, וזאת מאחר שהמרווחים עשויים להתרחב ובכך להביא לירידה בבטחונות הנותרים בחשבון. במידה והבטחנות הזמינים לא יספיקו כדי לתחזק את הפוזיציות הפתוחות, החשבון יהיה נתון להתראת בטחונות, מה שיביא לסגירת כל הפוזיציות הפתוחות בחשבון.

עלויות גלגול
גלגול הוא למעשה סגירה ובפתיחה מיידית של פוזיציה במועד מסוים ומוגדר במהלך יום מסחר, וזאת כדי להימנע מסליקה של המטבע שנרכש. המונח הזה מתייחס גם לריבית שנגבית או מזוכה בחשבונו של הסוחר עבור פוזיציה שהוא מחזיק "למשך הלילה", דהיינו אחרי 17:00 שעון ניו יורק בפלטפורמת המסחר של FXCM.
הזמן שבו הפוזציות נסגרות ונפתחות מחדש, וריבית הגלגול נגבית או מזוכה, נקרא עסקת גלגול (Trade Roll-Over). חשוב לציין כי ריבית הגלגול שנגבית תהיה גבוהה יותר מזיכויי הריבית. כאשר כל הפוזיציות בחשבון מגודרות, למרות שמידת החשיפה תהיה אפס, החשבון עדיין יהיה נתון להפסד מצטבר בגין המרווח שבין ריבית הגלגול החיובית לבין ריבית הגלגול השלילית. המרווח בעת מועד הגלגול עשוי להיות רחב יותר בהשוואה לפרקי זמן אחרים, וזאת בשל העובדה כי ספק הנזילות הופך להיות בלתי זמין לפרק זמן קצר כדי להסליק את עסקאות היום. אנא נהל את עסקאותיך בהתאם בסמוך למועד הגלגול והבא לתשומת לבך את ההשלכות של התרחבות המרווחים על פתיחה של פוזיציות חדשות וסגירה של פוזיציות קיימות.

תנודות שערי חליפין (עלויות פיפס)
תנודות שערי החליפין, או עלויות פיפס, מוגדרים כערכה של תזוזת פיפס עבור צמד מטבעות מסוים. עלות זו היא כמות יחידות המטבע שתופסד או תורווח בגין כל תזוזה של פיפס אחד של צמד המטבעות וזאת במונחים של מטבע הבסיס של חשבון המסחר. בפלטפורמת המסחר של FXCM, עלות פיפס עבור כל צמדי המטבעות מוצגת בחלונית ציטוטי המחיר הפשוטים, בעמודה "עלות פיפ".

מרווחים הפוכים
כאשר אתה סוחר בפורקס באמצעות FXCM במתכונת ללא דסק מסחר, אתה למעשה סוחר על ציטוטי מחיר המסופקים ל-FXCM מספקי הנזילות שלנו, בתוספת עמלת ייקור שגובה FXCM. במקרים נדירים, עשויים להתרחש שיבושים בהזרמת הציטוטים. הדבר עשוי להימשך רגעים ספורים בלבד, אבל כאשר זה קורה המרווחים עשויים להתהפך. במקרים הנדירים הללו, FXCM ממליצה לסוחרים להימנע מהצבת הוראות שוק. גם אם הדבר עשוי לאפשר לסוחר לפתוח "עסקה בחינם", הביאו בחשבון כי המחירים הללו אינם אמיתיים וכי הביצוע בפועל עשוי להיות במרחק של פיפסים רבים מהמחיר המוצג. במקרה שעסקאות מבוצעות במחירים שאינם מתבססים בפועל על מחירים שסיפקו ספקי הנזילות של FXCM, FXCM שומרת לעצמה את הזכות לבטל את העסקאות הללו, וזאת מאחר שהן אינן למעשה עסקאות אמיתיות. תוכלו להימנע מהסיכונים הכרוכים בתרחיש זה אם תשתמשו ברגעים אלה בהוראות טווח או תימנעו לחלוטין מפתיחת עסקאות.