הביטקוין – מטבע העתיד או בועה ספקולטיבית?

Share on FacebookShare on LinkedIn

בשנים האחרונות נסק ערכו של הביטקוין באלפי אחוזים ורבים רואים בו מטבע העתיד שיחולל מהפכה בכלכלה האנושית. עם זאת, התנודתיות הגבוהה במסחר בביטקוין עדיין הופכת אותו לנכס מסוכן להשקעה ספקולטיבית.
 

 

לאורך ההיסטוריה האנושית השימוש בכסף עבר כמה מהפכות מרכזיות: המעבר מסחר חליפין לשימוש בכסף ייצוגי בדמות חרוזים, צדפות או גרגירי שעועית, הנפקת מטבעות ממתכות יקרות כגון זהב ונחושת, הופעת ניירות הכסף והמטבעות הזולים, וביטול "תקן הזהב" בשנות השבעים שלמעשה ניתק את הכסף המודרני מכל סחורה חומרית. כל אחת ממהפכות הללו שינתה מקצה לקצה את צורות הסחר בין בני האדם ואת הכלכלה האנושית. רבים מאמינים כי אנחנו עדים כיום לניצניה של מהפכת הכסף הבאה – מהפכת הביטקוין.

רוצה לסחור במטבעות? לשיחה עם מומחה השאר פרטים

בִּיטְקוֹיְן (Bitcoin) הינו מטבע דיגיטלי שפותח בנובמבר 2008 על ידי דמות מסתורית, וייתכן שבדויה, בשם סאטוֹשי נַקאמוֹטוֹ. סאטושי, שכתב את האלגוריתם המתמטי של הביטקוין ופיתח את התוכנה הראשונית ליצירת מטבעות ביטקוין, רצה ליצור מטבע חדשני שלא יהיה תלוי בשום מערכת מוניטרית מרכזית ולא יהיה חשוף לאינפלציה או מניפולציות כגון הדפסת כסף.

להבדיל מהמטבעות המקובלים, כגון הדולר, השטרלינג או השקל, הביטקוין הינו מטבע עצמאי לחלוטין ומבוזר. הוא אינו תלוי בשום מדינה או גוף מרכזי כלשהו. התשלום בביטקוין מתבצע באופן ישיר בין אנשים ללא צורך בשום גורם מתווך כדוגמת בנק או חברת אשראי. כלומר, אם דנה רוצה להעביר ליוסי 2 ביטקוין היא פשוט מעבירה את הכסף ישירות מהארנק הדיגיטלי שלה לארנק הדיגיטלי שלו באמצעות רשת האינטרנט. בניגוד להעברות בנקאיות, העברת ביטקוין מארנק לארנק מתבצעת כמעט מיידית ואינה כרוכה בעמלה משמעותית.

כל עסקאות הביטקוין נרשמות באופן אנונימי ומוצפן על ידי מחרוזת של ספרות ואותיות בספרי חשבונות הקרויים Ledger, הנמצאים באופן מבוזר במספר רב של מחשבים. רשת התקשורת המבוזרת הזו, שמטרתה לאמת ולאבטח את העסקאות, קרויה בלוקצ'יין ("שרשרת בלוקים"). משום כך, הביטקוין גם קרוי "האינטרנט של הכסף". למרות שכל עסקאות הביטקוין מתועדות באופן שקוף אצל כל המשתמשים, לא ניתן להתחקות אחר הצדדים שהיו שותפים לעסקה.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

 

 

היצע הביטקוין גם כן אינו נשלט על ידי בנק מרכזי כלשהו, ומספר מטבעות הביטקוין במחזור נקבע באופן קבוע מראש על פי אלגוריתם מתמטי. לפי אותו אלגוריתם, בשנת 2140 יגיע מספר מטבעות הביטקוין במחזור למספר מקסימאלי של 21 מיליון מטבעות.

בשל האופי האנונימי של המסחר במטבע הדיגיטלי, שמתבצע ללא פיקוח או תיעוד של הרשויות החוקיות, הביטקוין משמש גם לפעילות של גורמים עבריינים, המשתמשים בביטקוין לצורך עסקאות נשק, סמים וסחורה גנובה. עם זאת, בשנים האחרונות מעמדו של הביטקוין כאמצעי תשלום לגיטימי הולך ומתבסס, וכיום, יותר ויותר עסקים קטנים ובינוניים, מפאבים שכונתיים ועד רשתות מזון, מאפשרים תשלום בביטקוין, ואפילו חברות חשובות כמו מיקרוסופט, אמזון וראקוטן היפנית החליטו להצטרף למהפכה ולהתיר תשלום בביטקוין. לאור זאת, גורמים רבים בכלכלה ובתעשיית ההיי-טק רואים בביטקוין מטבע העתיד שצפוי לחולל מהפכה חסרת תקדים בכלכלה האנושית.

נכס ספקולטיבי אטרקטיבי או השקעה לעתיד?

ב-10 באוקטובר 2010 ערכו של ביטקוין אחד עמד על 10 סנט בלבד, ושטר של מאה דולר היה משלשל לארנק הדיגיטלי שלך לא פחות מ-1,000 מטבעות ביטקוין. ב-21 באוגוסט 2017 ערכו של ביטקוין אחד עמד על 4,276 דולר, ואותם אלף מטבעות ביטקוין שבארנקך היו שווים לא פחות מ-4,276,000 דולר! המפץ הגדול של הביטקוין החל בשלהי 2015 וערכו של המטבע הדיגיטלי החל לנסוק בעשרות אחוזים מדי חודש. האמרת ערכו של הביטקוין הביאה להקמתן של בורסות רבות למסחר בביטקוין וספקולנטים רבים, שהיו מעוניינים לגרוף רווח על העלייה של הביטקוין, נכנסו אל השוק הרותח. ואולם, למרות שבטווח הארוך הביטקוין מציג מגמת עלייה ברורה, התנודתיות בטווח הקצר בערכו של הביטקוין גבוהה מאוד והופכת את המסחר הספקולטיבי במטבע למסוכן מאוד. לעיתים, ערכו של המטבע עשוי להיטלטל במאות דולרים כלפי מעלה ומטה במהלך יום מסחר אחד.

התנודתיות הזו נובעת מכמה גורמים. ראשית, מדובר בנכס צעיר למדי, שנולד לפני שנים ספורות בלבד, ועל כן ערכו עדיין לא התייצב. תנודתיות של נכס היא גם תולדה של היקף המסחר. ערכם הכולל של כל מטבעות הביטקוין הנמצאים כעת במחזור נאמד ב-70 מיליארד דולר, ונפח המסחר היומי אינו עולה על מיליארדים בודדים של דולרים, ועל כן כל עסקה משמעותית גורמת לתנודות גדולות בערכו של המטבע. לשם השוואה, נפח המסחר היומי בשוק המט"ח העולמי נאמד ב-5 טריליון דולר.

כמו כן, לפחות לפי שעה, נראה כי המשקיעים המוסדיים עדיין נרתעים מלבצע השקעות משמעותיות במטבע הדיגיטלי, והדבר נוגע בעיקר לרמת הבטיחות של בורסות הביטקוין. הביטקוין עצמו הינו מטבע בטוח מאוד, ועד כה שום האקר לא פרץ את האלגוריתם המתמטי המסובך שעומד בבסיסו של הביטקוין. כלומר, כמעט בלתי אפשרי "לזייף" ביטקוין. עם זאת, הבורסות שבהן מתנהל המסחר הספקולטיבי בביטקוין הינן יעד מבוקש לניסיונות פריצה בלתי פוסקים של האקרים. ב-2010 נפרצה בורסת הביטקוין Bitcoinica, ונגנבו ממנה 418,547 מטבעות ביטקוין של משקיעים, ב-2014 היה זה תורה של הבורסה Mt. Gox, שהייתה בורסת הביטקוין הגדולה והחשובה בעולם, ליפול קורבן למתקפת האקרים ולשוד של כ-850,000 ביטקוין. וב-2016 נפרצה בורסת Bitfinex, אשר ממנה נגנבו כמעט 120 אלף מטבעות ביטקוין. לרוב, בורסות הביטקוין אינן מעמידות ערבויות לכספם של המשקיעים ועל כן המשקיעים השדודים אינם זוכים לפיצוי. כל מקרה כזה של פריצה גורם לפאניקה גדולה וצניחה בערכו של הביטקוין ופוגעת באמון של המשקיעים והסוחרים בגופים הללו.

שאלת השאלות היא, כאמור, האם הביטקוין הוא בועה ספקולטיבית שדינה להתפוצץ במוקדם או במאוחר, או מטבע העתיד שיום אחד יהיה חלק בלתי נפרד משגרת יומנו. הכסף המודרני, בין אם מדובר בדולר או בין היפני, הינו בסופו של דבר ישות מופשטת, אשר תלויה במידת ה"אמון" של המשתמשים בו. כאשר, למשל, מדינה כלשהי חווה היפר אינפלציה האנשים מאבדים את האמון בכסף והוא מאבד ערכו והופך לנייר חסר שימוש.

על כן, גם עתידו של הביטקוין יהיה תלוי במידת האמון של הקהילה הפיננסית והציבור בו. הביטקוין מעורר עניין ציבורי הולך וגובר. יותר ויותר עסקים מאפשרים תשלום באמצעות ביטקוין, ויותר ויותר מוסדות פיננסיים ובנקים בוחנים כיצד ניתן לאמץ אותו. באפריל 2017 הביטקוין הוכר לראשונה ביפן כאמצעי תשלום. הבאז סביב הביטקוין הוא גדול כעת, אך צפויות עוד לא מעט מהמורות בדרך להפיכתו למטבע בינלאומי מקובל. ככל שמגמת האימוץ של הביטקוין תימשך, ערכו של המטבע צפוי לעלות ולהתייצב. עם זאת, כיעד למסחר ספקולטיבי עבור סוחרים יומיים נראה כי עדיין מדובר בנכס מסוכן מאוד.

*האמור בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות ו/או מהווה תחליף לייעוץ או לשיווק השקעות, כאמור, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.החברה עוסקת בניהול פלטפורמת מסחר (זירת סוחר) המציעה מגוןן של מכשירים פיננסים, הואיל וכך, תיתכן אפשרות שהחברה תעדיף את המכשירים הפיננסים אליהם יש לה זיקה. חלק מהתכנים המפורסמים בכתבה זו מועברים לחברה על ידי גורמים חיצוניים והחברה, לא תהיה אחראית לתוכן, אמיתות ונכונות הנתונים  המפורסמים בכתבה זו. כל המסתמך על הנתונים בכתבה זו עושה זאת על אחריותו הבלעדית.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>