מה זה פורקס?

Share on FacebookShare on LinkedIn

מסחר בפורקס – כיצד פועל המסחר בפורקס בישראל?

המילה "פורקס" (Forex) מייצגת ראשי תיבות של המונח "Foreign Exchange" – סחר במט"ח. לרוב מילה זו מתארת קנייה ומכירה של מטבע בשווקים זרים, במיוחד על ידי משקיעים וספקולנטים. למשל, הבה ניקח למשל סיטואציה שבה הדולר האמריקני צפוי להיחלש בערכו ביחס לאירו. במקרה כזה, סוחר פורקס ירצה למכור את הדולרים שברשותו ולקנות תמורתם אירו. ככל שהאירו יילך ויתחזק, כוח הקנייה של הדולר נחלש בהתאמה, ובעקבות כך הסוחר יוכל לקנות תמורת האירו שברשותו יותר דולרים מכפי שהיו לו בתחילת העסקה, וכך נוצר רווח. התהליך דומה למסחר במניות. סוחר מניות יקנה מניה כשהוא חושב שהמחיר שלה יעלה בעתיד וימכור מניה כשהוא חושב שהמחיר שלה יצנח בעתיד. בדומה לכך, סוחר פורקס יקנה צמד מטבעות אם הוא צופה ששער החליפין שלהם יעלה בעתיד וימכור צמד מטבעות אם הוא חושב ששער החליפין שלהם יצנח בעתיד.

מסחר בפורקס – צעדים ראשונים

מסחר בפורקס – מה זה שערי מט"ח?

שוק המט"ח הוא שוק גלובלי לא ריכוזי שבו נקבע הערך היחסי של מטבעות שונים אלה ביחס לאלה. בשונה משווקים אחרים, אין מקום מרכזי אחד שבו העסקאות מתבצעות. במקום זאת, עסקאות אלו מתבצעות, בהתאם לשערי מט"ח, על ידי מספר שחקני שוק במספר מקומות. נדיר ששני מטבעות יהיו שווים בערכם זה לזה, וכן נדיר ששני מטבעות ישמרו על היחס בין הערכים שלהם ליותר מתקופת זמן קצרה. כלומר, בפורקס, שער החליפין בין שני מטבעות משתנה כל הזמן. לדוגמא, ב-3 בינואר 2011, אירו אחד היה שווה בערך 1.33 דולר. ב-3 במאי 2011, אירו אחד היה שווה בערך 1.48 דולר. ערכו של האירו עלה בערך ב-10 אחוז ביחס לדולר האמריקני בתקופת הזמן הנתונה.
מה זה פורקס ? איך לסחור במטח ? מסחר בפורקס

ביצועי עבר: ביצועי עבר אינם אינדיקציה לתוצאות עתידיות

מסחר בפורקס – מדוע שערי המט"ח משתנים?

מטבעות נסחרים בשוק הפתוח, בדיוק כמו מניות, אגרות חוב, מחשבים, מכוניות ומוצרים ושירותים אחרים. ערכו של מטבע נע בהתאם לביקוש וההיצע שלו, כמו בכל תחום אחר.
  • עלייה בהיצע או ירידה בביקוש למטבע מסוים עשויות לגרום לכך שערכו של מטבע זה יירד.
  • ירידה בהיצע או עלייה בביקוש למטבע מסויים עשויות לגרום לכך שערכו של מטבע זה יעלה.
אחד היתרונות המשמעותיים של מסחר בפורקס הוא שתוכל לקנות ולמכור צמדי מטבע בכל רגע, בהתאם לנזילות. אם אתה חושב ששוק האירו עומד לקרוס, אתה יכול להתחיל למכור אירו ולקנות דולר (מכירה של צמד EUR/USD)). אם אתה חושב שהמחיר של זהב עומד לעלות, תוכל, בהתבסס על דפוסי קורלציות היסטוריים, לקנות דולר אוסטרלי ולמכור דולר אמריקני (קנייה של צמד AUD/USD). דבר זה פירושו שאין באמת מצב שבו השוק כולו יהיה מצוי בנפילה. תוכל להרוויח (או להפסיד) כסף גם במצב שבו השוק נמצא בעלייה וגם כשהוא בירידה.

למידע נוסף, על מסחר בפורקס – לחץ כאן.