מה זה פורקס? ולמה לסחור עם FXCM ישראל?

Share on FacebookShare on LinkedIn

שוק הפורקס, או שוק המט"ח (מטבע חוץ), הינו שוק גלובלי מבוזר שבו נסחרים מטבעות העולם. שוק הפורקס הינו השוק הגדול והנזיל ביותר בעולם, עם נפח מסחר יומי העולה על כ- 5 טריליון דולר 1, יותר מנפח המסחר של כל בורסות המניות בעולם יחדיו. ואולם, מה משמעות הדבר עבורך הסוחר? אם נבחן מקרוב את המסחר בשוק הפורקס, נוכל לגלות מספר יתרונות שלא נוכל למצוא בשווקים אחרים.

עסקאות פורקס: הכול טמון בשערי החליפין

אם טסת בעבר לחו"ל, ביצעת עסקת מט״ח. אם נסעת לאירופה, ודאי המרת שקלים לאירו. כאשר אתה ממיר מטבעות, שערי החליפין בין שתי המטבעות – הנקבעים על בסיס ההיצע והביקוש – קובעים כמה אירו תקבל על השקלים שברצונך להמיר. שערי החליפין נעים ללא הפסקה.

10 שקלים ביום אחד עשויים להיות שווים 2.2 אירו, וביום למחר 2.1 אירו. השינוי הקל הזה בשער החליפין עשוי להיראות עבורך כפעוט. ואולם, אם נחשוב על כך בקנה מידה גדול נקבל תמונה אחרת. הבה ניקח לדוגמה תאגיד בינלאומי גדול שצריך לשלם משכורות לאלפי עובדיו מעבר לים.

עבור התאגיד, הפער הקטן בין שערי החליפין שהוצגו לעיל עשוי להשפיע באופן משמעותי על השורה התחתונה, ועל כן התזמון שבו התאגיד מחליט להמיר את המטבעות הינו מכריע.

בשני המקרים –אתה כתייר הטס לחו"ל, או בעל עסק גדול – המתנה לשער חליפין טוב יותר עשויה להשתלם.

הזדמנויות בשוק הפורקס: מהי התחזית שלך?

בדיוק כמו במניות, אתה יכול לסחור במטבעות על בסיס התחזית שלך לגבי ערכם העתידי של המטבעות. ההבדל הגדול במסחר בפורקס הוא שניתן לסחור על עלייה בערך המטבע באותה קלות כמו על ירידה בערך המטבע. אם אתה חושב שמטבע יעלה בערכו, אתה יכול לקנות אותו. אם אתה חושב שהוא יירד בערכו, אתה יכול למכור אותו. בשוק גדול כמו שוק המט״ח והפורקס, פשוט יותר למצוא קונה כאשר אתה מוכר מטבע ולמצוא מוכר כאשר אתה קונה מטבע בהשוואה לשווקים אחרים. אם אתה שומע בחדשות שסין מפחיתה את ערך המטבע שלה במטרה למשוך יותר מטבע זר למדינה. אם אתה חושב שמגמה זו תמשיך, אתה יכול לבצע עסקת פורקס על ידי מכירת המטבע הסיני כנגד מטבע האחר, למשל הדולר האמריקני. ככל שהמטבע הסיני יירד בערכו למול הדולר האמריקני, רווחיך הפוטנציאליים בעסקה יהיו גדולים יותר. מנגד, אם המטבע הסיני יעלה בערכו בזמן שאתה מחזיק בפוזיציית המכירה על המטבע הסיני, הפסדיך יגדלו עד שתצא מהשוק.


ביצועי עבר: ביצועי עבר אינם אינדיקציה לתוצאות עתידיות

ביצוע עסקה: איך קונים ומוכרים מטבעות?

יש לך תחזית לגבי שערי החליפין? פתח בחינם חשבון תרגול ולסחור על התחזית שלך2.

כל עסקת פורקס מורכבת משני מטבעות, וזאת מאחר שאתה מבצע ספקולציה על השינוי בערכו של מטבע אחד כנגד מטבע אחר. ניקח לדוגמה את ה-EUR/USD, צמד המטבעות הנסחר ביותר בעולם. המטבע הראשון בצמד, כלומר האירו, נקרא "מטבע הבסיס", ואילו המטבע השני, הדולר, נקרא "המטבע הנגדי".

כאשר אתה רואה ציטוט מחיר בפלטפורמת המסחר שלך, מחיר זה מבטא את מספר האירו שתוכל לקבל בעבור מטבע דולר אחד. בפלטפורמה מוצגים תמיד שני מחירים, האחד הוא מחיר הקנייה והשני הוא מחיר המכירה.

ההבדל בין שני המחירים הללו נקרא "המרווח". כאשר אתה מקליק על כפתור המכירה או הקנייה, אתה קונה או מוכר את המטבע הראשון בצמד.

 

הבה נאמר למשל שאתה מעריך שהאירו יתחזק למול הדולר. הצמד שבו אתה צריך לסחור הוא ה-EUR/USD.

מאחר שהאירו הוא המטבע הראשון, ואתה חושב שהוא יעלה בערכו, עליך לקנות את ה-EUR/USD. אם אתה חושב שהאירו יירד בערכו למול הדולר, עליך למכור את ה-EUR/USD. אם מחיר הקניה של ה-EUR/USD הוא 0.70644 ומחיר המכירה הוא 0.70640, המרווח הוא 0.4 פיפסים3.

אם העסקה נעה בכיוון שלך, או נעה כנגדך, אתה יכול לממש את רווחיך או הפסדיך.

חלקי אגורה: מסחר על בסיס ביטחונות

אם התנודות בשערי החליפין נמדדות במונחים של אגורות בודדות, איך ניתן לגרוף תשואה משמעותית במסחר בשוק הפורקס? התשובה היא מינוף.

כאשר אתה סוחר בפורקס, אתה למעשה לווה את מטבע הבסיס בצמד כדי לקנות או למכור את המטבע הנגדי. בשוק של 5 טריליון דולר ביום, הנזילות היא כה גדולה שספקי הנזילות – שהם, ככלל, בנקים גדולים – מאפשרים לך לסחור עם מינוף. כדי לסחור במינוף, עליך "לשים בצד" ביטחונות הנדרשים4 עבור פתיחת העסקה שלך. אם אתה סוחר במינוף של 1 ל-100, לדוגמה, אתה יכול לפתוח עסקה בגודל של 2,000 דולר, עליך להקצות בחשבון המסחר שלך ביטחונות בסכום של 20 דולר. במינוף של 1 ל-50, עליך להקצות עבור עסקה זו ביטחונות בסכום של 40 דולר. הדבר מאפשר לך להשיג חשיפה גדולה הרבה יותר תוך השקעת הון קטנה הרבה יותר.

ואולם, מינוף לא רק מגדיל פוטנציאלית את רווחיך – מינוף עשוי להגדיל גם את הפסדיך ולגרום לך להפסיד את סכום השקעתך בטווח זמנים מהיר. כסוחר מתחיל בשוק הפורקס, עליך להתחיל במסחר בהון קטן ובמינוף נמוך, עד שאתה מרגיש ביטחון להגדיל את סכום השקעתך.

מדוע לסחור עם FXCM?

קבוצת FXCM הינה ברוקר מוביל בעולם בתחום המסחר המקוון בפורקס, כאשר אתה סוחר עם FXCM ישראל, אתה נהנה מהיתרונות של הקבוצה ושרק ברוקר בינלאומי מוביל יכול לספק לך.

  • שירות לקוחות מסביב לשעון: 24 שעות ביממה, 6 ימים בשבוע, עומדים לרשותך בכל דבר ובכל עת5
  • מערכת מסחר זוכת פרסים6: פלטפורמת ה-Trading Station II מציעה ממשק ידידותי ומערכת גרפים מקצועית מובנית
  • כלי מסחר בלעדיים: אפליקציות ייחודיות וכלי מסחר פרי פיתוחה של FXCM העולמית שישדרגו את חוויית המסחר שלך

פתח חשבון תרגול עכשיו והתחל לסחור בשוק הפורקס!2

 


הסברים:

1 הנתונים המפורטים לעיל הינם ציטוט מתוך הערכה אשר פורסמה במדריך של קבוצת FXCM להלן הלינק הישיר לחץ כאן.
2 חשבון דמו: למרות שחשבונות דמו מנסים לשקף את השוק האמיתי, הם פועלים בסביבת שוק מדומה. לפיכך, ישנם כמה הבדלים מהותיים בינם לבין חשבונות אמיתיים, למשל, בין היתר, אי תלותם בנזילות השוק בזמן אמת או בזמינות של נכסים מסוימים שייתכן כי אינם ניתנים למסחר בחשבונות אמיתיים בזמן נתון. היכולות התפעוליות בחשבון דמו עשויות להביא לביצוע הוראות ועסקאות באופן מזורז שאינו אופייני ובהיעדר דחיית הוראות או זליגה. ישנם מקרים שבהם דרישות הבטחונות שונות בהשוואה לחשבונות אמיתיים וזאת מאחר שהעדכונים בחשבונות דמו אינם בהכרח מתבצעים במקביל לעדכונים בחשבונות אמיתיים.

מאחר וחשבון הדמו מונפק על ידי קבוצת אפקסיאם יתכנו פערים בין המוצרים הפיננסים המוצעים לשימוש ולמסחר בחשבון הדמו לבין אלו שחברת FXCM ישראל מציעה ללקוחותיה. כך למשל, FXCM ישראל אינה מציעה, נכון למועד זה, מוצרים פיננסים שנכס הבסיס באלו הינו מדדי מניות. כמו כן, תשומת ליבכם, רמת הבטחונות הנדרשת במסגרת המסחר בפועל כמו גם רמת המינוף האפשרית בפועל עשויות להיות שונות מאלו המצוינות והנדרשות במסגרת המסחר בחשבון הדמו. לפירוט דרישת הבטחונות העדכנית של החברה ורמת המינוף האפשרית – לחץ כאן.
3 1 פיפס = 0.0001 בציטוט המחיר. וזאת מלבד צמדי הין (JPY) שבהם פיפס שווה ל-0.01 בציטוט המחיר.
4 לצפייה בפירוט הבטחונות לחץ כאן
5 ב"שירות לקוחות 24/5" הכוונה היא לשירות הלקוחות שמספקת קבוצת FXCM העולמית. FXCM ישראל מספקת שירות לקוחות בעברית הניתן במסגרת שעות הפעילות של משרדי החברה בתל אביב.
6 לעמוד הפרסים של קבוצת FXCM, לחץ כאן