על הביטקוין, הזהב ומה שביניהם

Share on FacebookShare on LinkedIn

הזהב הוא אחד המטבעות העתיקים בעולם, ואילו הביטקוין הוא אחד המטבעות החדשים ביותר.  

ב-2 במרץ 2017 עלה מחירו של ביטקוין אחד לשיא חדש של 1,290 דולר, וחצה לראשונה מאז היווסדו של המטבע הדיגיטלי מעל מחירה של אונקיית זהב, שבאותו יום נסחרה תמורת 1,228 דולר. [1] עבור לא מעט בשוק ההון, נקודת הציון הסמלית הזו היוותה הזדמנות להכריז על הביטקוין בתור "הזהב החדש".

לא אחת נוהגים לערוך השוואה בין הביטקוין לבין הזהב. ואכן, יש דמיון בין המטבע הדיגיטלי לבין המתכת היקרה. בדומה לזהב, שכמותו בעולם מוגבלת, גם לביטקוין, למרות היותו מטבע דיגיטלי, עתידה להיות כמות סופית. על פי האלגוריתם של הביטקוין, בשנת 2140 יסתיים תהליך יצירת הביטקוינים החדשים ומספרם במחזור יעמוד על מספר סופי של 21 מיליון מטבעות. גם תהליך יצירת ביטקוינים חדשים נקרא "כרייה" (Mining), באנלוגיה ברורה לכריית זהב.

רוצה לסחור במטבעות? לשיחה עם מומחה השאר פרטים

ההשוואה בין הביטקוין לזהב אינה מקרית. סאטוֹשי נַקאמוֹטוֹ – אותה דמות ספק אמיתית ספק בדויה – שכתב את האלגוריתם המתמטי של הביטקוין, רצה ליצור מטבע חדשני שיהווה אלטרנטיבה למטבעות המדינתיים המסורתיים כגון הדולר והין היפני, שנשלטים למעשה על ידי הבנקים המרכזיים של ארצות הברית ויפן. הביטקוין הינו מטבע מבוזר שאינו תלוי בשום גוף מרכזי כמו מדינה או בנק מרכזי ואינו כפוף למדיניות מוניטרית מרכזית. לא ניתן "להדפיס" ביטקוינים כפי שלמשל הבנק הפדראלי של ארצות הברית מדפיס דולרים. בכך, הביטקוין אמור להיות, על פניו, פחות חשוף לאינפלציה ושחיקת ערך.

גם הזהב אינו ניתן לייצור באופן מלאכותי, ועל כן פחות חשוף להשפעה של גופים מוניטאריים. בדומה לביטקוין, הזהב מחזיק בסוג של "תכונה אוניברסאלית", משום שניתן לסחור בו בכל מקום בעולם ולהמירו למטבעות רגילים.

עם זאת, בניגוד לביטקוין ולמטבעות דיגיטליים אחרים, הזהב, מעבר להיותו נכס פיננסי, הינו גם סחורה ממשית, המשמשת, למשל, לייצור תכשיטים, שתלים דנטליים וליישומים תעשייתיים ואלקטרוניים מסוימים, ומחירו עשוי להיות מושפע גם ממגמות ההיצע והביקוש לסחורה עצמה.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

 

 

האם הביטקוין עתיד להחליף את הזהב כ"מקלט בטוח" למשקיעים?

הזהב, שבמשך מאות שנים שימש כמטבע לכל דבר, אינו משמש כיום כמטבע של שום מדינה. ב-1971 אף בוטל הסכם ברטון-וודס, שקיבע את ערכו של הדולר למחיר אונקיית זהב. עם זאת , הזהב עודנו אחד הנכסים החשובים ביותר בשוק ההון, ומשמש עבור המשקיעים ככלי מרכזי להגנה מפני אינפלציה, אי יציבות פוליטית ושחיקה בערכו של הכסף.

בעוד הזהב הינו אחד המטבעות העתיקים בעולם, הביטקוין הינו אחד המטבעות החדשים בעולם. לצד הביטקוין, נולדו בשנים האחרונות עוד אינספור מטבעות דיגיטליים, כדוגמת הלייטקוין, אית'ריום, מונרו, ריפל ועוד, הנשענים על קודים ממוחשבים ושיטת הבלוקצ'יין. למעשה, על פי אתר Coinranking.com, קיימים כיום בעולם כ-2,100 מטבעות דיגיטליים שונים עם מחזור כולל של כ-150 מיליארד דולר, וכמעט בכל יום אנו שומעים על הנפקה של מטבע דיגיטלי חדש.

אינפלציית המטבעות הזו מסמלת את מהפכת המטבעות הדיגיטליים, שרבים סבורים שבעתיד הלא רחוק יחליפו במידה רבה את המטבעות המסורתיים. עם זאת, כלכלה מתפקדת ויציבה אינה יכולה להכיל אלפי מטבעות שונים, וסביר להניח שמרבית המטבעות הדיגיטליים הקיימים כיום ייעלמו במוקדם ובמאוחר. מוקדם להעריך אילו מטבעות יצלחו את מבחן הזמן ויהפכו למטבעות הדיגיטליים המוסכמים והסחירים ביותר. האם יהיו אלה הביטקוין והאית'ריום, שכרגע מסתמנים כמטבעות המובילים, או שאולי יהיו אלה מטבעות אחרים שטרם נוצרו?

המערכת הפיננסית והבנקאית טרם אימצה באופן משמעותי את אחד המטבעות, וגם היקף המסחר היומיומי והקמעונאי המתבצע בהם הוא מצומצם למדי, ועל כן השקעה במטבע דיגיטלי כזה אחר מהווה ספקולציה מסוכנת.

הביטקוין, לפחות על פי תוכניתו של ממציאו, נועד להיות מטבע יציב אשר יהיה פחות חשוף לאינפלציה. עם זאת, לפחות כעת, בעוד שוק הביטקוין נמצא עדיין בראשית דרכו, הביטקוין הינו אחד המטבעות התנודתיים והתזזיתיים ביותר בשוק. לעיתים, ערכו של המטבע עשוי לעלות או לרדת במאות דולרים במהלך יום מסחר אחד, מה שהופך את המסחר הספקולטיבי וההשקעה בו למסוכנת ביותר.

התנודתיות של הביטקוין, כמו יתר המטבעות הדיגיטליים, היא גם תולדה של היקף המסחר הנמוך יחסית בביטקוין בהשוואה לנכסים פיננסיים אחרים. ערכם הכולל של כל מטבעות הביטקוין הנמצאים כעת במחזור נאמד ב-70 מיליארד דולר, ונפח המסחר היומי אינו עולה על מיליארדים בודדים של דולרים. לשם השוואה, נפח המסחר היומי בזהב בבורסה של לונדון בלבד נאמד בממוצע בחודש דצמבר 2016 על 27.9 מיליארד דולר, כך על פי נתוני ה- [2] LBMA

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

נפח המסחר הנמוך יחסית במסחר בביטקוין נובע בין היתר מהחשדנות של הממסד הפיננסי כלפי המטבע הדיגיטלי. על פי דו"ח שפרסמה חברת המחקר MorningStar בחודש מאי 2017, רק 4 מבין 10,000 קרנות ההון הפועלות בארצות הברית מחזיקות בביטקוין [3]. עובדה זו הופכת את המסחר בביטקוין לזירה שבה משתתפים בעיקר ספקולנטים קטנים, מה שמקשה על השוק להתייצב ולקבל לגיטימציה.

"הממשלות ירסקו את הביטקוין"

אחד המבקרים החריפים ביותר של הביטקוין הוא ג'יימי דיימון, מנכ"ל בנק ההשקעות הענק JPMorgan, שנסחר בבורסה של ניו יורק לפי שווי שוק של 343 מיליארד דולר. בשורה של התבטאויות הביע דיימון את הסתייגותו מתופעת הביטקוין. לטענת דיימון, הביטקוין, כמו יתר המטבעות הדיגיטליים, אינו אלא בועה שדינה להתפוצץ וכי ערכו הגבוה נובע מהבאז וההתלהבות ההמונית. "אם אתה טיפש מספיק לקנות ביטקוין, אתה תשלם את המחיר יום אחד," אמר דיימון ב-13 באוקטובר בהתבטאות שעוררה עליו את קהילת הביטקוין.

דיימון טען עוד באותה הזדמנות כי הממסד המדינתי לעולם לא יתיר למטבעות הדיגיטליים, שאינם כפופים לפיקוח מרכזי, לצבור תאוצה. "הממשלות ירסקו את הביטקוין יום אחד. ממשלות אוהבות לדעת איפה נמצא הכסף, מי מחזיק בו ומה אתה עושה איתו. אנשים אומרים שהביטקוין הוא כמו הזהב. לא נכון. הזהב מוגבל, הזהב קיים הרבה מאוד זמן" [4]

[1] https://www.cnbc.com/2017/03/03/bitcoin-price-rises-higher-than-gold-but-dont-read-too-much-into-it.html

[2] http://www.kitco.com/news/2017-01-31/Dec-Trading-Volume-In-Gold-Silver-Rise-As-Prices-Fall-LBMA.html

[3] https://www.cnbc.com/2017/09/21/bitcoin-volatility-how-digital-currency-can-overcome-wild-reputation.html

[4] https://www.cnbc.com/2017/10/13/jamie-dimon-says-people-who-buy-bitcoin-are-stupid.html

*האמור בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות ו/או מהווה תחליף לייעוץ או לשיווק השקעות, כאמור, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.החברה עוסקת בניהול פלטפורמת מסחר (זירת סוחר) המציעה מגוןן של מכשירים פיננסים, הואיל וכך, תיתכן אפשרות שהחברה תעדיף את המכשירים הפיננסים אליהם יש לה זיקה (כדוגמת הזהב). חלק מהתכנים המפורסמים בכתבה זו מועברים לחברה על ידי גורמים חיצוניים והחברה, לא תהיה אחראית לתוכן, אמיתות ונכונות הנתונים  המפורסמים בכתבה זו. כל המסתמך על הנתונים בכתבה זו עושה זאת על אחריותו הבלעדית.