מסחר בביטקוין מול מסחר פורקס, או מטבעות הפיאט מול מטבעות הקריפטו

Share on FacebookShare on LinkedIn

במאמר שלפניכם אנחנו עורכים השוואה כללית בין שוק הפורקס לבין שוק מטבעות הקריפטו, ובייחוד הביטקוין, בסוגיות כגון תנודתיות, רגולציה, נזילות, זירות מסחר, ניתוח טכני, אבטחת סייבר ועוד.

העלייה המטאורית בערך הביטקוין בחודשים האחרונים מביאה אנשים רבים לשקול האם להיכנס לשוק הביטקוין הרותח או למטבעות אחרים בשוק הקריפטו. עם זאת, ככל נכס פיננסי, בין אם מדובר במט"ח או במניות, המסחר הספקולטיבי בביטקוין נושא עימו סיכונים לא מבוטלים שחשוב שתהיה מודע להם לפני שאתה מסכן את כספך. מהם, אם כן, היתרונות והסיכונים במסחר בביטקוין ומה ההבדל בינו לבין נכסים פיננסיים אחרים כגון מט"ח?
הביטקוין הינו מטבע כמו כל מטבע אחר, אם כי דיגיטלי. הדרך הבסיסית והפשוטה ביותר להחזיק ולשמור ביטקוין הוא באמצעות ארנק דיגיטלי. ארנק דיגיטלי מאפשר לך לבצע באופן אנונימי ומוצפן העברות כספים ישירות בין אנשים ולרכוש מוצרים באינטרנט. עם זאת, בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנה האחרונה, התפתח המסחר הספקולטיבי בביטקוין ובמטבעות קריפטו נוספים כמו אתריום, ריפל, מונרו, אלטקוין ועוד.

רוצה לסחור במטבעות? לשיחה עם מומחה השאר פרטים

הביטקוין הומצא בתור מטבע חדשני שמתיימר להחליף בעתיד את המטבעות המסורתיים (הקרויים גם מטבעות "פיאט") כמו הדולר, האירו והשקל. ואולם, לפי שעה עדיין מדובר בחזון עתידי. היקף השימוש הקמעונאי בביטקוין הינו מצומצם למדי, וגם הממסד הפיננסי והבנקאי עדיין מסתייג ממנו ברובו. נראה, אם כן, כי העלייה המסחררת בערכו של הביטקוין ב-2017 נובעת בעיקר מנהירה של ספקולנטים ומשקיעים פרטיים שמקווים לגרוף רווח מהעלייה של המטבע הדיגיטלי.

היכן מתנהל המסחר הספקולטיבי בביטקוין?

המסחר בביטקוין מתנהל בזירות מסחר עצמאיות רבות – בורסות ביטקוין (Bitcoin Exchanges) –ברחבי העולם, כדוגמת Coinbase, Bitfinex  ועוד, שמאפשרות לך לקנות ולמכור ביטקוין באופן מקוון באמצעות מטבעות אחרים. בניגוד לפתיחת ארנק דיגיטלי, שאינה מחייבת הזדהות, כדי לפתוח חשבון מסחר בביטקוין בזירות המסחר הללו יהיה עליך, בדרך כלל, לבצע תהליך שדומה לפתיחת חשבון מסחר במט"ח או במניות, להגיש מסמכים אישיים כגון צילום של תעודת זהות ואישור מקום מגורים, ולאחר מכן יהיה עליך לבצע הפקדת כספים, לרוב בדולרים, ולרכוש ביטקוין.

המסחר הספקולטיבי בביטקוין דומה בעיקרו למסחר בשוק הפורקס (Forex). שערכם של השטרלינג והאירו מצוטטים ביחס למטבעות אחרים, כך גם בבורסות הביטקוין שוויו של הביטקוין מצוטט ביחס למטבעות אחרים, ובעיקר ביחס לדולר. בדומה למסחר במט"ח, המטרה של סוחר ביטקוין בבורסת ביטקוין היא לקנות ביטקוין בשער נמוך ולמכור אותו בשער גבוה יותר – ולגרוף רווח על הפער בין שני השערים. לשם הדוגמה, סוחר שקנה 2 ביטקוין בעת ששער הביטקוין נמדד ב- 5,000 דולר ומכר את 2 הביטקוין כששערו עלה ונמדד ב-10,000 דולר לביטקוין, הרוויח 10,000 דולר. מנגד, אם ציטוט שער הביטקוין ירד מ-5,000 דולר ל-2,000 דולר והסוחר מכר בבורסה את 2 הביטקוין שרכש – הוא הפסיד כ-6,000 דולר.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

 

 

רגולציה

הביטקוין הוא מטבע חדש יחסית, בטח כנכס ספקולטיבי, והוא, לפי שעה, מתנהל ללא רגולציה. היעדר רגולציה הוא אחת הבעיות המהותיות ביותר של המסחר הספקולטיבי כיום בביטקוין. המסחר במטבעות דיגיטליים בכלל ובביטקוין בפרט אינו מפוקח על ידי שום רשות רגולטורית בשום מקום בעולם, כך שלמעשה רב זירות המסחר הללו מתנהלות ללא שום גוף המפקח על ההוגנות, השקיפות והיציבות של זירות המסחר הללו ודואגת למנוע פגיעה בלקוחות ובסוחרים.

כפי שקרה בשווקים פיננסיים אחרים, היעדר רגולציה עשוי לפתוח פתח לתופעות פסולות כמו מניפולציות מחיר, בעיות במשיכת כספים ושיווק מטעה. ואמנם, בשנה האחרונה חל זינוק במספר התלונות שהוגשו לרשות להגנת הצרכן בארצות הברית מצד סוחרים בביטקוין. [1] התלונות נסובו סביב בעיות כגון אי-גישה לחשבון, זמני ביצוע עסקה גבוהים, בעיות במשיכות כספים והונאות. חלק מהבעיות הללו נובעות מהעומס האדיר שיוצר היקף המסחר העולה בביטקוין ואשר בורסות הביטקוין לא תמיד ערוכות להתמודד איתו מבחינת תשתיות, נזילות ושירות לקוחות.

עם זאת, לאור העלייה בנפח המסחר בביטקוין, יותר ויותר מדינות בעולם בוחנות דרכים להסדיר את המסחר בביטקוין. כך למשל, בחודש ספטמבר 2017 החלה הרשות לפיקוח פיננסי ביפן לפקח באופן ראשוני על זירות הביטקויון ביפן [2], ובאירופה צרפת מובילה יוזמה להסדרת המסחר באיחוד האירופי[3].

גם שוק הפורקס המקוון החל את דרכו במקומות רבים בעולם ללא פיקוח. כך למשל, בארצות הברית רק ב-2010 קבעה ה-CFTC את התקנות המסדירות את פעילות זירות המסחר בפורקס [4]. גם בישראל פעל שוק הפורקס שנים רבות ללא פיקוח מקומי, אך ב-2016 החלה הרשות לניירות ערך1 לפקח על זירות המסחר וקבעה תקנות מחייבות בכל הנוגע לדרישות הון, שיווק, מינוף ושקיפות, ורק זירות מסחר שעומדות בקריטריונים של הרשות לניירות ערך1 מקבלות רישיון לפעול ולספק שירותי פורקס לסוחרים.

רכבת ההרים של הביטקוין

אין ספק ששנת 2017 היתה שנת הביטקוין. ערכו של המטבע הדיגיטלי נסק במהלך השנה האחרונה בכ-1438% (נכון ל-21/12/17). לשם השוואה, באותה תקופה עלה מדד ה-S&P500, מדד המניות המוביל בארצות הברית ב-18% בלבד. סוחרים שהצליחו לרכוש ביטקוין במחיר נמוך וידעו לממש את השקעתם במחיר גבוה גרפו לכיסם הון משמעותי.

עם זאת, מבט בגרף הביטקוין מגלה כי העלייה של המטבע היתה רצופה גם בירידות חדות מאוד. כך למשל, בין אמצע חודש יוני לאמצע חודש יולי איבד הביטקוין כ-38% מערכו. באמצע חודש ספטמבר צלל המטבע תוך כמה שבועות ב-40% ובשבוע אחד בחודש נובמבר צלל המטבע בכ-29%. וב-21 בדצמבר, ביום מסחר אחד נפל הביטקויון כמעט ב-30%. ירידות חדות כאלה עשויות לגרום לסוחרים להפסדים ניכרים.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

תנודתיות

הביטקויון הוא לפי שעה אחד הנכסים הספקולטיביים התנודתיים ביותר בשוק הפיננסי. ברמה היומית, ערכו של המטבע עשוי להיטלטל במאות ואף באלפי דולרים כלפי מעלה ומטה במהלך יום מסחר אחד. לתנודתיות גבוהה יש שני צדדים. מצד אחד, התנודתיות הגבוהה של המטבע הדיגיטלי היא מקור משיכה לסוגים מסוימים של סוחרים, כגון קרקפנים וסוחרים בתדירות גבוהה (High Frequency Trading), שמבקשים לגרוף רווחים על השינויים בטווח הקצר בערך הנכס. מצד שני, התנודתיות הגבוהה כלפי מעלה ומטה הופכת את המסחר הספקולטיבי במטבע למסוכן מאוד עבור סוחר לא מיומן.

תנודתיות של נכס היא בין היתר תולדה של היקף המסחר. ערכם הכולל של כל מטבעות הביטקוין הנמצאים כעת במחזור הנאמד ב-213 מיליארד דולר (נכון ל-21/12) [5], ונפח המסחר היומי אינו עולה על מיליארדים בודדים או עשרות מיליארדים של דולרים. לשם השוואה, על פי בנק הסילוקין העולמי נפח המסחר היומי בשוק המט"ח העולמי נאמד ב-5.05 טריליון דולר, נכון לאפריל 2016. [6] בדרך כלל, ככל שהשוק גדול יותר, כך הנזילות גבוהה יותר, כך, בדרך כלל, יציבות המחירים גבוהה יותר.

שורט ולונג

אחת המגבלות במסחר בבורסות הביטקוין היא העובדה כי לא ניתן לנסות ולגרוף רווח על ירידה בערך המטבע באמצעות עסקת מכירה, מה שקרוי עסקת "שורט", כפי שניתן לעשות במסחר בפורקס ובתנאים מסוימים גם במניות. עם זאת, באחרונה החל המסחר בחוזים עתידיים על הביטקויון בבורסות מרכזיות כגון CBOE ו-CME, מה שמאפשר לסוחרים לסחור על הביטקוין מבלי להחזיק בפועל מטבעות ביטקויון וגם להגן על עצמם מפני ירידה בערך המטבע.

ניתוח טכני

אחד הכלים המרכזיים שבאמצעותם סוחרים ספקולנטים מקבלים החלטות לגבי נכס כלשהו הוא ניתוח טכני. ניתוח טכני מתבסס על ניתוח תנועת המחיר בעבר של הנכס הפיננסי באמצעות כלים מתמטיים וסטטיסטיים במטרה לבסס תרחיש אפשרי לגבי כיוונו של הנכס בעתיד. סוחרים טכניים משתמשים בכלים כגון שרטוט קווי מגמה, זיהוי רמות תמיכה והתנגדות, ושימוש בסרגל פיבונצאצ'י, תבניות נרות יפניים, ממוצעים נעים ובאינדיקטורים כגון RSI ו-MACD. כל הכלים הללו פותחו בעשורים האחרונים בעיקר במסחר במניות ובפורקס. עם זאת, הם החלו לחדור באופן טבעי גם למסחר בביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים. עם זאת, גם מאחר שמדובר בנכסים מאוד תנודתיים שטרם התייצבו וגם מאחר שמדובר בנכסים צעירים מאוד עם תנועת מחיר קצרה בעבר, קשה עדיין להעריך עד כמה אפקטיבית גישת הניתוח הטכני בקבלת החלטות במסחר בביטקוין ובמטבעות קריפטו אחרים.

כמו כן, מרבית זירות המסחר בביטקויון אינם מספקים לסוחר פלטפורמת מסחר מקצועית לסוחרים, הכוללת כלים מתקדמים לניתוח טכני, ולרוב הסוחרים צריכים להיעזר בפלטפורמות חיצוניות לניתוח טכני, שלא תמיד תואמות את ציטוטי המחיר של הברוקר שעימם הם סוחרים. לעומת זאת, פלטפורמת המסחר של FXCM, ה-Trading Station II, המחוברת למנוע ציטוטי המחיר של FXCM כוללת מערכת גרפים מקצועית מובנית, הכוללת מגוון רחב של כלים לניתוח טכני בסיסי ומתקדם ואף מאפשרת לסוחרים לסחור ישירות מהגרפים.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

נזילות

נזילות גבוהה מאפשרת לסוחרים לסגור ולפתוח עסקאות ביתר קלות, וזאת מאחר שישנם יותר שחקנים שמוכנים בכל רגע נתון למכור או לקנות במחיר הנוכחי. על כן, כאשר ישנו עומס הוראות בבורסת ביטקוין, סוחרים עשויים לחוות עיכובים משמעותיים בביצוע הוראת הקנייה שלהם, וזאת בשל שורה של סיבות כגון עיכובים ברשת הביטקוין או מחסור ביכולת של בורסת הביטקוין לספק את הביקושים לביטקוינים. זו אחת הסיבות שבגללה חשוב לבחור בורסת ביטקוין גדולה שמחזיקה במאגר גדול של ביטקוין.

גם בשוק הפורקס, למרות הנזילות הגבוהה, עשויים להתקיים סיכוני ביצוע. במקרים מסוימים, בעיקר כאשר השוק תנודתי, הסוחרים עשויים להתקשות לבצע את הוראת המסחר שלהם במחיר המבוקש, וזאת מאחר שהמחיר שביקשו כבר אינו זמין בשוק אלא קפץ מעלה או מטה. במקרה כזה, העסקה שלהם עשויה להתבצע במחיר פחות טוב מכפי שביקשו, תופעה  הקרויה "זליגה שלילית".

בעיות אבטחה

בעיה נוספת שמרתיעה משקיעים גדולים ממסחר בבורסות הביטקוין היא בעיית האבטחה. בניגוד לארנקים הדיגיטליים האישיים, שנמצאים ברשותו של בעל הביטקוין ומוגנים בסיסמה, בורסות שבהן מתנהל המסחר הספקולטיבי בביטקוין הינן יעד מבוקש לניסיונות פריצה בלתי פוסקים של האקרים שמעוניינים לשדוד את מאגר הביטקוינים של הבורסה, ולא אחת הם מצליחים בכך. ב-2010 נפרצה בורסת הביטקוין Bitcoinica, ונגנבו ממנה 418,547 מטבעות ביטקוין של משקיעים, ב-2014 היה זה תורה של הבורסה Mt. Gox, שנחשבה לבורסת הביטקוין הגדולה והחשובה בעולם, ליפול קורבן למתקפת האקרים ולשוד של כ-850,000 ביטקוין. בסופו של דבר, Mt. Gox אף נאלצה להכריז על פשיטת רגל וכל המשקיעים איבדו את כספם. ב-2016 נפרצה בורסת Bitfinex, אשר ממנה נגנבו כמעט 120 אלף מטבעות ביטקוין. במהלך 2017 נפרצה פעמיים בורסת YouBit הדרום קוריאנית, מה שגרם לאובדן של חלק מכספי הסוחרים והוביל בסופו של דבר את החברה להכריז על פשיטת רגל. על פי מחקר שנערך, מאז פרץ לעולמנו הביטקוין ב-2009, כשליש מבורסות הביטקוין נפרצו בידי האקרים.[7]

הפריצות המרובות לבורסות הביטקוין מעמידות את כספי הסוחרים בסכנה מתמדת וגם מייצרות פאניקה בשוק בכל פעם שמקרה כזה קורה. מומחים בתחום ממליצים לסוחרים לפזר את כספם בין מספר בורסות, וזאת כדי לא לסכן את כספם במקום אחד. גם כאן, בעיות האבטחה הן תולדה של היעדר רגולציה המחייבת את זירות המסחר לנקוט באמצעי האבטחה הנדרשים.

מה קורה במקרה של פשיטת רגל?

בכלל, כאשר אתה סוחר בזירת מסחר כלשהי, בין אם מדובר בביטקוין או במט"ח, עליך לבדוק מה קורה במקרה של פשיטת רגל. האם כספך מבוטח או מוגן בצורה כלשהי. במסחר בביטקוין הדבר חשוב שבעתיים, וזאת לאור העובדה כי בשנים האחרונות פשטו רגל כמה וכמה בורסות ביטקוין מרכזיות.

לרוב, בורסות הביטקוין אינן מעמידות ערבויות לכספם של המשקיעים, או ערבויות חלקיות, ועל כן במקרה של פשיטת רגל המשקיעים עשויים לאבד את רוב כספם, אם לא את כולו. בהיעדר רגולציה, בורסות אלה אינן מחויבות על פי לעמוד בדרישות של הון עצמי, כפי שקיים בזירות מסחר מוסדרות, ועל כן הבורסות השונות, ובעיקר הבורסות הקטנות יותר, חשופות במידה רבה יותר לפשיטת רגל במקרה של פריצה, משיכה המונית או תנודות חריגות בערך הביטקוין.

בשוק הפורקס בישראל, המפוקח על ידי הרשות לניירות ערך1, ישנם נהלים ברורים שקבעה הרשות לניירות ערך במטרה להגן במידת האפשר על כספי הלקוחות. אי לכך, כספי הלקוחות מוחזקים בחשבונות נאמנות ומופרדים לחלוטין מכספה של החברה.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

עמלות

גם המסחר בביטקויון כרוך בעמלה שאותה גובות הבורסות על ביצוע העסקאות. העמלות לפתיחת עסקה בביטקויון בבורסות השונות עשויות לנוע בין 0.1% ל-1% מהיקף העסקה, תלוי אם הוראת המסחר שלך מוסיפה נזילות (maker) לזירת המסחר או מפחיתה נזילות (Taker) מזירת המסחר. לדוגמאה, אם קנית ביטקוין אחד בשער של 15,000 דולר לביטקויון, העמלה לפתיחת העסקה עשויה לנוע בין 15 דולר ל-150 דולר.

בשוק הפורקס, העלות לפתיחת עסקה הינה לרוב המרווח בין שער הקנייה לשער המכירה על צמד המטבעות. כך למשל, אם פתחת עסקה של 10,000 יחידות על ה-EUR/USD בשעה שהמרווח בין שני השערים היה 1.5 פיפס, עלות פתיחת העסקה תעמוד על 1.5 דולר. עם זאת, בעסקאות מסוימות, שבהם פער הריביות בין שני המטבעות נוטה לרעתו, הסוחר ייאלץ לשלם מה שקרוי "ריבית גלגול" אשר בתוקפות בהן קיימת תנודתיות גבוהה ריבית מסוג זה עשוייה להיות גבוהה (ועשוייה להצטבר לסכום גבוה). בעולם המטבעות הדיגיטליים, המטבעות אינם נושאים ריבית, מאחר שכאמור אין שום מדינה שעומדת מאחוריהם ואשר קובעת את הריבית, והם גם לא מולווים במערכת הבין-בנקאית. על כן, במסחר הקריפטו, אין ריבית גלגול.

מינוף

מינוף הינו כלי פיננסי המאפשר לסוחרים לפתוח עסקאות הגדולות פי כמה מההון הממשי בחשבון שלהם. כך למשל, בשוק הפורקס בישראל, הרשות לניירות ערך קבעה מינוף של עד 1 ל-100 על מוצרי מט"ח, מה שמאפשר לך לפתוח, לדוגמה, עסקה של 100,000 EUR/USD תוך הקצאה של ביטחונות בסך של 1,000 דולר בלבד. עם זאת, חשוב להדגיש כי מינוף פועל כחרב פיפיות – הוא עשוי מצד אחד להגדיל את פוטנציאל הרווח שלך, אך מנגד, גם להעצים את רמת הסיכון שלך, מאחר שתנודות שוק קטנות יחסית עשויות לגרום לאובדן כספך.

לפי שעה, בורסות הביטקוין המרכזיות אינן מאפשרות מסחר ממונף בביטקוין, ועל כן גודל הפוזיציה שלך בשוק יהיה שווה לסכום השקעתך. על כן, כדי להשיג תשואה משמעותית יהיה עליך להשקיע הון נכבד.

קריפטו מול פורקס

כאמור, הביטקוין אינו המטבע הדיגיטלי היחיד. פיתוחו של הביטקוין הוביל בשנים האחרונות ליצירתם של מאות רבות של מטבעות קריפטו (Crypyocurrencies), המתבססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין ושיטות הצפנה. נכון ל-7 בינואר 2018, ישנם לא פחות מ-1,384 מטבעות קריפטו הנסחרים באינטרנט [9], וכל העת מושקים מטבעות חדשים. בין המטבעות המובילים מבחינת שווי שוק ניתן למנות את אתרים, ריפל, Bitcoin Cash, מונרו, Cardano, ועוד [11]. נכון ל-17 בינואר 2018 עמד שווי השוק של כל מטבעות הקריפטו על 653.8 מיליארד דולר [12]. לכל אחד מהמטבעות הללו יש טכנולוגיה ואלגוריתם שונים. במאמר הנוכחי התמקדנו בביטקוין, וזאת מאחר שהוא המטבע הדיגיטלי הוותיק ובעל שווי השוק הגדול ביותר. עם זאת, הסוגיות שעסקנו בהם רלוונטיות למסחר בכל אחד מהמטבעות, ולמעשה מדובר בהשוואה כללית בין מטבעות הפורקס (או "פיאט") לבין מטבעות הקריפטו.

 

לסיכום, לטענת רבים הביטקוין נוצר כדי לשמש פונקציה כלכלית. ואולם, לפי שעה הוא בעיקר הפך לנכס ספקולטיבי שמתבסס על הצפי של הסוחרים כי ערך המטבע ימשיך ויעלה. האם הביטקוין יוכל להמשיך גם ב-2018 בנסיקתו? זאת לא ניתן לנבא לכאן או לכאן. עם זאת, חשוב להבין שהמסחר הספקולטיבי בביטקוין, כמו כל נכס פיננסי אחר כגון פורקס או מניות, נושא עימו סיכונים לאובדן כספי, ועל כן בכל מקרה אין להשקיע כספים שאינך יכול להרשות לעצמך להפסיד.

*האמור בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות ו/או מהווה תחליף לייעוץ או לשיווק השקעות, כאמור, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.החברה עוסקת בניהול פלטפורמת מסחר (זירת סוחר) המציעה מגוןן של מכשירים פיננסים, הואיל וכך, תיתכן אפשרות שהחברה תעדיף את המכשירים הפיננסים אליהם יש לה זיקה. חלק מהתכנים המפורסמים בכתבה זו מועברים לחברה על ידי גורמים חיצוניים והחברה, לא תהיה אחראית לתוכן, אמיתות ונכונות הנתונים  המפורסמים בכתבה זו. כל המסתמך על הנתונים בכתבה זו עושה זאת על אחריותו הבלעדית.

<< גלה את חוויית המסחר העוצמתית במסחר במטבעות >>

1 אין באישור שנותנת רשות ניירות ערך לניהול הזירה אישור לטיב המסחר בזירה או במכשירים הפיננסיים הנסחרים בזירה, או אישור כי מדובר באפיק השקעה בטוח או מומלץ.

מקורות:

[1] https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-08-30/bitcoin-exchange-sees-complaints-soar-as-users-demand-money

[2] http://fortune.com/2017/09/25/japan-bitcoin-exchanges-fsa-financial-regulation/

[3] https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-18/europe-wants-to-regulate-bitcoin-to-clamp-down-on-illegal-risks

[4] http://www.cftc.gov/ConsumerProtection/FraudAwarenessPrevention/ForeignCurrencyTrading/index.htm

[5] https://www.cryptocompare.com/coins/btc/analysis/USD

[6] https://www.bis.org/publ/rpfx16.htm

[7]  http://www.nasdaq.com/article/bitcoin-as-an-investment-opportunities-and-risks-cm740800

[8] https://www.fxcm.co.il/faqcat/%D7%91%D7%99%D7%98%D7%97%D7%95%D7%9F-%D7%9B%D7%A1%D7%A4%D7%99-%D7%9C%D7%A7%D7%95%D7%97%D7%95%D7%AA-fxcm-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C/

[9] https://en.bitcoin.it/wiki/Comparison_of_exchanges

[10] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cryptocurrencies

[11] https://coinmarketcap.com/all/views/all/

[12] https://www.cnbc.com/2018/01/17/bitcoin-ripple-ethereum-prices-fall-200-billion-wiped-off-cryptocurrencies-value.html